pátek 16. dubna 2010

Bábovka

Venku se na chvíli udělalo pěkně a mně by se tak chtělo vylézt na balkon s kafíčkem a sladkou dobrotou.. Dneska teda dělám ragú, nebo bůhvíco z toho ještě vyleze (bude-li to jedlé, bude recept vzápětí následovat), ale na bábovku si člověk může najít tu půlhodinku vždycky. Teda pokud mu to někdo nezakáže - jako "oni" mně včera v noci.. pch! hrát společenské hry nikdy není důležitější než sladké! No dobře, možná..

Věřím tomu, že bábovka napoprvé zní složitě. Ve skutečnosti je to v základě jenom jinak tvarovaná buchta - chutná dobře a vypadá exkluzivně (pokud ji dostanete z formy). Nicméně těsto můžete klidně nalít na plech jako koláč - ale musíte buď úměrně zvýšit dávkování, nebo vzít malý pekáček. Za každých okolností (protože nepočítám, že vlastníte silikon) ovšem věc, ve které pečete, vymažte tukem (nemáteli margarín, vytřete olejem.. ale pozor, nesmíte v prohlubních nechat loužičky) a vysypte moukou (u každého receptu je to jinak - v zásadě polohrubou něco zkazíte jen pokud jste opravdu špičkoví smolaři). No a co tam nalejeme?


Suroviny:
  • 1-3 vajca
  • 3/4 hrnku cukru
  • 1/2 hrnku drcených/mletých/plátkových ořechů
  • 1 a 1/2 hrnku hladké mouky
  • prdopeč
  • 3/4 hrnku oleje
  • 3/4 hrnku ovesného/sojového/rýžového mléka nebo potřebné množství sypké instantní hmoty do 200 ml vody (a tu vodu)
Hrnek je jednotková míra. Je úplně jedno, který si vyberete. K velikosti bábovky u něj platí přímá úměra.


Lehčí verze: 
Do mísy vyklepněte jedno až tři vajíčka (záleží na tom, jak moc chcete šidit.. ono to "nějak" vyjde vždycky, jen to třeba nebude dost lepit, nebo se to tolik nenadýchá.. ale když vajca v lednici nejsou, tak prostě nejsou..) a k nim nasypte, vylejte a dodejte všechno ostatní. Nezapomeňte - prdopeč musíte nejdřív rozmíchat v alespoň troše mouky, jinak se vám správně nerozptýlí a bábovka nevyjde. Pokud nemáte šlehač, je vždycky lepší smíchat zvlášť sypké a tekuté suroviny a teprve pak spojovat, lépe (líněji) se vše rozmíchává. 

Když je těsto dobře připravené, tvoří se v něm při míchání bubliny, kvůli kterým se pak táhne: ponoříte vařečku a při vyndavání těsto plynule neteče, jenom se postupně spouští z vařečky a vytahuje se do tenka, přičemž bubliny způsobují, že těsto není při pohybu jednolité, ale na pruhy. Správnou konzistenci po několika pokusech už poznáte. Je, bohužel, nesdělitelná.

Pracnější verze:
(Pokud nemáte mixér, tak se tahle možnost skoro nevyplatí. Šleháním sněhu z bílků jenom metličkou strávíte mládí a sakra se unavíte.)
Do velké mísy vyklepnete jenom žloutky, bílky si dáte stranou a se špetkou cukru nebo soli z nich vyšleháte hustý sníh. Jeho konzistence je akorát, když se po proříznutí nožem udrží díly oddělené, nebo když alespoň při obrácení mísy vzhůru nohama nevypadne. Žloutky vyšleháte s cukrem do pěny - říká se tak stavu, kdy se na povrchu směsi tvoří malinké bubliny, hmota je tekutější a zesvětlalá. Klidně můžete šlehat metlami z bílků, naopak (metlami ze žloutků do sněhu) však nikdy nepostupujte. Na žloutkovou pěnu nasypte mouku s prdopečem a ořechy (třeba mletými mandlemi), nalijte olej a mléko a vše rozmíchejte. (Nebo v mouce rovnou rozmiste i potřebné množství sypkého mléka a následně s olejem zalijte vodou.) Těsto musí být trochu tekutější (vždycky se dá přidat voda i mouka, aby konzistence odpovídala). Do dílčího výsledku pak po částech opatrně vmíchejte sníh - nejlépe stěrkou, která těsto lehce nadzvedne a sníh nerozbije, jen opatrně vetře. Když nebudete pospíchat a sníh vetřete postupně, odmění se vám nadýchaností i po upečení.

Konec obou variant je nejupatlanější - trefte se těstem do připravené, vysypané formy. Věřte, že to je ten nejnamáhavější úkol. Uvnitř už ho ale neupravujte, pokud to alepoň trochu lze. Mohlo by setřít vysypanou vrstvu a při pečení se přichytat. Pečte v předem předehřáté troubě - v elektrické na cca 180°C, v plynové na střední teplotu (můžete ze začátku drobet přidat a po 10 min. plamen stáhnout) - zhruba 30 minut. Jestli máte hotovo zjistěte špejlí, na níž po probodení bábovky nesmí zbýt těsto. Pak už formu jen vytáhněte, nechte pět minut odpočinout, a vyklepněte. 

Někdo bábovku rád plesnivou, jak říká můj tatík, tedy s vrstvou moučkového cukru. Nemáte-li sítko, skrz které byste onu krásu pocukrovali, můžete si udělat misku stejného tvaru z alobalu, ve kterém naděláte jehlou dírky. Půjde to ztuha, ale s dobrým grifem nebude rozdíl srdcervoucí. Nicméně sítko stojí dvacku a hodí se při lecčems. ;)

Obecná rada: při pečení nadýchaných moučníků troubu nikdy neotvírejte během první třetiny předpokládaného času pečení. Teplotní změna s otevřením dvířek by mohla způsobit, že spadnou.

Žádné komentáře:

Okomentovat